Zdravie detí vidno aj na zuboch
Určite ste počuli o tom, že zdravá ústna dutina je jednou zo záruk zdravého života. Bohužiaľ, mnohé detičky majú zuby vo veľmi zlom v stave a veľakrát môžu za to práve rodičia.
A to z viacerých dôvodov. Problémom môže byť neskorá prvá návšteva stomatológa alebo neschopnosť naučiť deti, ako si čistiť svoje zúbky. Veľký podiel na nelichotivých štatistikách v tomto smere má aj nadmerný príjem cukru, ktorý poskytuje najlepšie podmienky pre rast a rozmnožovanie mikroorganizmov v ústnej dutine.
V čom vidí medzery v starostlivosti o detské zuby Vladimíra Balogová-Kasajová, zubná lekárka a majiteľka kliniky MySmile?Dočítate sa v našom rozhovore.
Mnohí rodičia prídu prvýkrát so svojimi deťmi k stomatológovi neskoro. Kedy je na to ten najvhodnejší čas?
Rodičia by mali k nám priviesť dieťa už okolo 8 – 12 mesiaca. Táto návšteva je dôležitá hlavne pre rodičov – naučíme ich, ako by sa deti mali stravovať, ako by to malo byť s nočným jedením bez ohľadu na to, či sa jedná o dojčenie, podávanie umelého mlieka či obľúbeného kakaa vo fľaši. Rodičia sa teda dozvedia, ako majú deťom dočisťovať zúbky, čo je pre ich chrup veľmi dôležité.
To znamená, že s čistením zubov treba začínať už v útlom veku a takisto vedieť, ako na to...
Veľmi často sa stretávam s vetou: „Ja som mu začala čistiť zúbky až okolo 2 rokov, pretože dovtedy nechcel otvoriť ústa.“ Obľúbená je tiež výhovorka, že mamička nečistí dieťaťu zuby preto, aby neplakalo. Na to sa reaguje len veľmi ťažko. Napriek tomu tvrdím, že vždy je lepšie, keď dieťa plače minútu večer pri čistení zubov, ako keď potom príde s pokazenými zubami ku mne a plače celá rodina – kvôli bolesti i výslednej cene. Takisto treba mať osvojenú správnu techniku čistenia a byť pri tom dôsledný.
Dôslednosť čistenia zubov závisí aj od použitia správnych pomôcok. Ktoré by mali byť neodmysliteľnou súčasťou zubnej hygieny dieťaťa?
Malým deťom, zhruba do 2,5 – 3 rokov, stačí umývať zuby len kefkou. Avšak musí mať správnu veľkosť. V lekárňach a drogériách je často označenie nesprávne, resp. neprimerané ich veku. Preto by výber pomôcok mali rodičia konzultovať s lekárom. Staršie deti od 3 do 5 rokov by mali mať k dispozícii pastu, kefku primeranú ich veku a dentálnu niť. To, žiaľ, mnohí rodičia ani len netušia. Deti so zmiešaným chrupom (mliečne a trvalé zuby) majú používať pastu, kefku primeranú ich veku, dentálnu niť a jednozväzkovú kefku.
Do akého veku by mali rodičia dozerať na umývanie zubov detí?
Rodičia by mali vedieť všetky pomôcky používať a mali by deťom dočisťovať zuby až do 12 rokov. To robí máloktorý rodič a je to chyba! Dieťa nemá zručnosti na to, aby si dokázalo vyčistiť zuby dokonale. Potom akýkoľvek zvyškový povlak môže spôsobovať vznik zubného kazu.
Vráťme sa k deťom vo veku 2 – 3 rokov. Mnohé chodia spať s neumytými zubami.
Väčšinou rodičia deťom zuby umyjú, ale pred spaním im dajú fľašu s mliekom, sladeným čajom alebo 100-percentným bio džúsom. Deti sa budia často aj v noci a opäť dostanú fľašu, aby zaspali. Tým pádom má dieťa v ústach stále kyslé pH, ktoré je ideálne pre vznik zubných kazov. Práve na toto by nemali rodičia zabúdať.
Prvýkrát by sme sa mali vybrať k zubárovi už v prvom roku života dieťaťa. Ako by mali prebiehať preventívne prehliadky u stomatológa?
V prvom rade je dôležité zdôrazniť, že aj u detí od určitého veku sú nevyhnutné RTG snímky na to, aby sme posúdili, či tam kazy sú, alebo nie sú. Bez toho je akákoľvek prehliadka zbytočná. Takisto, aj keď sa nájde kaz, je dôležité vidieť jeho blízkosť k samotnému nervu a podľa toho sa určí liečebný plán. Keď dieťa spolupracuje, nie je problém. Vieme previesť akékoľvek ošetrenie.
Čo s dieťaťom, ktoré nechce spolupracovať?
Vtedy ošetrujeme buď v premedikácii (hlavne väčšie deti, u malých takto robíme prevažne extrakcie). Premedikácia znamená, že podáme dieťaťu „oblbováčik“, po ktorom si zákrok nepamätá. Ale to neznamená, že je oťapené alebo utlmené. Mnoho detí v premedikácii bojuje ako tiger. Vtedy sa dajú robiť naozaj len extrakcie.
Vykonáva sa niekedy pri zubných vyšetreniach detí aj celková anestéza?
Áno. Dieťa sa ambulantne uspí, urobia sa RTG snímky a podľa nich sa vedie samotné vyšetrenie. Toto je najideálnejší spôsob, ako ošetriť „neošetriteľné“ deti. Vtedy môžeme urobiť všetko, čo potrebujeme – plombovať, vyberať zo zubov nervy, robiť korunky. Mnoho ľudí, dokonca aj kolegov, je prekvapených, čo všetko sa dá urobiť na mliečnom chrupe.
Keďže sme web o zdravom životnom štýle a zaoberáme sa aj témami stravovania, ktoré potraviny kazia detské zúbky najviac? Čomu by sa mali deti vyhýbať?
Určite lepivým potravinám, jedlám s vysokým glykemickým indexom, čiže nezdravým sladkostiam, po ktorých ostáva v ústach dlho kyslé pH. Jedná sa o cukríky, lízanky, karamelky a podobne. Ja osobne nie som zástancom toho, že treba vylúčiť sladkosti alebo akúkoľvek inú potravinu z jedálnička úplne. Keď sa to rozumne „nadávkuje“, nemôže to zuby nijako ohroziť. Skôr rodičom odporúčam dodržiavať rozdelenie jedálnička do piatich hlavných chodov, a v rámci nich ponúknuť deťom aj niečo sladké. Dnes je totiž veľmi časté, že deti vkuse niečo chrúmu alebo cmúľajú a ústa si vlastne nemajú kedy „oddýchnuť“.
Ak deti jedia sladkosti, ako by mala vyzerať ústna hygiena?
Rovnako, ako keď ich nejedia. Určite zuby netreba umývať hneď po dojedení akéhokoľvek jedla! Vtedy totiž klesne pH v ústach a pri okamžitom mechanickom umývaní zubov si môžeme poškodiť sklovinu. Treba počkať zhruba 15 – 20 minút po jedle a až potom si zuby umyť. Ak máme v ústach zlú chuť a chceme ju hneď napraviť, je lepšie použiť ústnu vodu.
Môžeme aj výberom stravy ovplyvniť kvalitu detských zubov?
Samozrejme. Dodržiavaním vyššie spomenutých zásad môžeme značne prispieť k tomu, aby sa nám zuby nekazili. Keď ešte k tomu pridáme správne čistenie, máme vyhraté! Prestaňme už konečne s vyhováraním sa na genetiku a rodičov. Ak aj ako rodičia máme pokazené zuby, resp. problémy so zubami, naše deti ich mať nemusia!
Čo konkrétne potraviny? Sú také, ktoré zubom pomáhajú?
Určite áno. Napríklad tvrdé ovocie a najmä zelenina, ako napríklad jablká, mrkva či kaleráb, ktoré pri chrúmaní či hryzení pomáhajú s očisťovaním zubov a zároveň zvyšujú produkciu slín, ktoré protektívne omývajú zuby, a tak ich chránia pred zubným kazom. Podobne pomáhajú aj žuvačky bez cukru, ale netreba to s nimi preháňať.
Zdroj foto: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Veľa rodičov na stravu svojich detí kašle. Ako by mala vyzerať?
Mnohé deti pijú množstvo presladených limonád, neraňajkujú alebo jedia potraviny, ktoré sú iba prázdnym zdrojom kalórií.
Ako potravinársky priemysel podvádza a ničí zdravie vašich detí
Aj vy v dobrej viere kupujete svojim deťom alebo deťom vo vašej rodine a okolí potraviny s nápismi „detské” alebo „pre deti”?
Deti milujú sladkosti, ktoré sú plné éčok. Ako sa im vyhnúť?
Mnoho detí má v súčasnosti problém napríklad s poruchou pozornosti, ktorá sa okrem iného spája aj s neprimeraným príjmom niektorých aditív v potravinách.