Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Veľa rodičov na stravu svojich detí kašle. Ako by mala vyzerať?

Mnohé deti pijú množstvo presladených limonád, neraňajkujú alebo jedia potraviny, ktoré sú iba prázdnym zdrojom kalórií. 

Veľa rodičov na stravu svojich detí kašle. Ako by mala vyzerať?
11. JAN 2017

Máte doma dieťa a záleží vám na jeho strave? Snažíte sa ho už odmalička prikrmovať zdravo bez zbytočného pridávania cukru? Robíte správnu vec i napriek tomu, že si možno od druhých vyslúžite prezývku „krkavčia“ matka.

Nič si z toho nerobte, pretože ak so stravovaním svojho potomka začnete správne odmalička, vedzte, že dieťa bude neskôr, napríklad počas školskej dochádzky, s najväčšou pravdepodobnosťou preferovať zdravé potraviny. Nehovoriac o tom, že kvalitná strava v detstve je podmienkou normálneho vývoja a fungovania organizmu, a tiež schopnosti tela predchádzať chorobám aj v neskoršom veku. Naopak, nezdravá strava v detstve je často zodpovedná za závažné až trvalé následky na zdraví! Jedná sa hlavne o kardiovaskulárne choroby, osteoporózu, cukrovku či obezitu.

Aké chyby badá v stravovaní detí výživový poradca? „Veľa detí neraňajkuje a pritom je dôležité, aby rodičia deťom ponúkli raňajky ihneď ráno, a nie aby deti jedli až v škole desiatu. Základom zdravého vývoja jedinca sú kvalitné raňajky. Ďalej veľa detí konzumuje neprimerané množstvo sladených nápojov. Je dôležité, aby to rodičia zvládali lepšie a pripravili dieťaťu iné variácie pitného režimu, ak dieťa odmieta čistú vodu alebo minerálku. Nuž a v neposlednom rade veľa detí konzumuje namiesto výdatnej stravy sladkosti, pričom je potrebné, aby deti najskôr jedli vhodnú potravu a potom, ak je priestor, dali si sladkosť, a nie naopak,“ upozorňuje Ing. Libor Javro.

Všeobecné zásady stravovania detí

Strava detí sa odlišuje hlavne podľa veku, miery fyzickej aktivity, ale i ďalších podstatných faktorov, avšak existuje niekoľko všeobecných pravidiel, ktoré sa dajú v tomto smere uplatniť. Ktoré sú to? 

  • Deti by mali jesť pravidelne, to znamená 3 – 6 ráz denne a deň začínať zdravými a vyváženými raňajkami. Konkrétne, raňajky predstavujú cca 25 % celkového denného energetického príjmu, desiata 5 %, obed 30 – 35 %, olovrant 10 – 15 % a večera 25 %.
  • Strava dieťaťa by mala byť pestrá, čiže zložená z ovocia, zeleniny, celozrnných produktov, rýb (1 – 2 razy týždenne), kvalitného chudého mäsa, strukovín (2 – 3 razy týždenne), zdravých rastlinných olejov, mliečnych výrobkov (neochutených)...
  • Ako je to so zastúpením makroživín? Deti vo veku od 3 – 14 rokov, by mali prijímať 50 – 55 % sacharidov (komplexných v podobe celých zŕn, kvalitného celozrnného pečiva, strukovín...), 15 % bielkovín, 25 – 35 % tukov (z toho nasýtené by nemali tvoriť viac ako 10 %, polynenasýtené by mali byť zastúpené cca na 8 % a mononenasýtené cca 12 %).
  • Je potrebné vylúčiť (obmedziť) potraviny, ktoré majú nízku výživovú hodnotu. Jedná sa o pokrmy z rýchleho občerstvenia, polotovary, jedlá bohaté na rafinovaný cukor, bielu múku a nezdravé nasýtené tuky (preferujte rastlinné tuky pred živočíšnymi, vyhnite sa stuženým tukom).
  • Pre deti nie sú vhodné ani príliš korenisté a slané jedlá. Do jedného roka jedlá nesolíme vôbec a príjem soli obmedzujeme až do troch rokov.
  • Dieťa by malo denne zjesť 2 – 3 porcie zeleniny a 1– 2 porcie rozmanitého ovocia.
  • Je dôležité, aby sa dieťa neprejedalo, ale ani nehladovalo. Jeho energetický príjem treba prispôsobiť nielen pohlaviu, veku, ale napríklad aj fyzickej aktivite.
  • Pozor na sladké limonády (mnohé sú priamo určené pre deti) i sladené minerálne vody.
  • Usilujte sa o to, aby deti jedli čo najviac čerstvých a lokálnych potravín a pri ich tepelnej úprave dbajte o to, aby bola šetrná.
  • Dieťa, ktoré sa málo hýbe, by denne nemalo prijať viac ako 100 – 150 kcal potravín s nízkou nutričnou hodnotou. Áno, to znamená, že dieťaťu môžete dopriať aj sladkosť.
  • Pitný režim by mal pozostávať z 1,5 – 2,5 litra kvalitných tekutín, teda čistej vody, nesladených ovocných čajov (nie instantných), riedených ovocných a zeleninových štiav. Je potrebné zabezpečiť, aby dieťa pilo priebežne počas celého dňa.
  • Choďte svojim deťom príkladom! Pretože práve preferencie rodičov majú na stravovanie dieťaťa zásadný vplyv! Veďte deti k zdravej strave aj tým, že využijete rozličné edukačné hry zamerané na zdravé stravovanie, zapojíte ich do prípravy zdravých jedál a vysvetlíte im, prečo sú niektoré potraviny zdraviu prospešné a iné zasa nie.

Podrobnejšie návody na stravovanie detí v konkrétnom veku vám prinesieme v ďalších článkoch. Ak vás zaujíma niečo konkrétne, napíšte nám otázku na adresu: redakcia@cvicte.sk

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako potravinársky priemysel podvádza a ničí zdravie vašich detíAko potravinársky priemysel podvádza a ničí zdravie vašich detí

Aj vy v dobrej viere kupujete svojim deťom alebo deťom vo vašej rodine a okolí potraviny s nápismi „detské” alebo „pre deti”? 

 

Deti milujú sladkosti, ktoré sú plné éčok. ako sa im vyhnúť?Deti milujú sladkosti, ktoré sú plné éčok. Ako sa im vyhnúť?

Mnoho detí má v súčasnosti problém napríklad s poruchou pozornosti, ktorá sa okrem iného spája aj s neprimeraným príjmom niektorých aditív v potravinách.

 

Dojčíte a chceli by ste cvičiť? poradíme vám, ako na toDojčíte a chceli by ste cvičiť? Poradíme vám, ako na to

Máte malé bábätko, rady by ste sa pustili do cvičenia, no brzdí vás obava, že „stratíte" mlieko a nebudete môcť dojčiť? 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Veľa rodičov na stravu svojich detí kašle. Ako by mala vyzerať?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Súvisiace články