Ako skamarátiť deti s pohybom?

Veronika Shoebridge

Vzťah dnešných detí k športu je rôznorodý. Väčšinou však skôr negatívny ako pozitívny. 

Ako skamarátiť deti s pohybom?
8. MAR 2017

Sú totiž obklopené obrovským množstvom vecí, ktoré sú stvorené na trávenie voľného času. Vyhráva, samozrejme, internet a televízia. Ak si však k športu vytvoria pozitívny vzťah už od detstva, pomôže im to aj v ich „dospeláckom“ živote. Ako ich teda namotivovať?

Technika nadovšetko

Deti „dneška“ majú k dispozícii neskutočné množstvo informácií a možností, ku ktorým sa dostanú v priebehu niekoľkých sekúnd a kliknutí na internete. Nám, už dospelým, sa o takýchto možnostiach niekedy ani len nesnívalo. Na jednej strane je to skvelé. No žiť v takto vysoko pretechnizovanej dobe má aj svoje tienisté stránky. Jednou, mimoriadne dôležitou, z nich je aj nedostatok pohybu a príliš veľa hodín strávených sedením pred počítačovou či televíznou obrazovkou. Dôsledky sú vážne. Mnoho detí trpí nadváhou, obezitou, má zlý zrak či krivú chrbticu. Ako teda motivovať deti, aby sa so športom skamarátili? Na názor sme sa spýtali odborníčky, Michaly Dankovej zo Sports Kids Academy.

„V prvom rade by mal byť príkladom rodič a jeho postoj k športu. Ani otec či mama nemusia byť vrcholovými športovcami, ale práve oni sú hlavný motivačný prostriedok pre svoje dieťa. Rodič by mal dieťa motivovať k pohybu a k pozitívnemu vzťahu k športu už od útleho detstva. Hra a pohyb je prirodzená súčasť života detí, ktorú neustále vyhľadávajú a robí im radosť. V období predškolského a mladšieho školského veku deťom opäť rodičia vyberajú a odporúčajú krúžky, ktoré budú navštevovať. Je potrebné zaradiť medzi voľnočasové aktivity dieťaťa aj pohybový krúžok na podporu správneho mentálneho a fyzického vývoja, ktoré spolu úzko súvisia. V predpubertálnom období, kedy si už dieťa samo zadefinuje, či ,pohyb᾿ áno, alebo nie, je dôležitá motivácia, napríklad cez sociálny kontakt s novými kamarátmi,“ vraví Michala Danková.

Športom k úspechu v dospelosti

Šport a predovšetkým pozitívny vzťah k nemu nemá výhodu len v udržiavaní si postavy a zdravia. Deti sa vďaka nemu môžu naučiť množstvo pozitívnych vlastností, ktoré im v ďalšom živote a najmä budúcej kariére môžu pomôcť, ba dokonca uľahčiť život.

Naučí ich zdravej súťaživosti, vytrvalosti, prekonávaniu prekážok, pevnej vôli niečo dosiahnuť či dravosti. Všetky tieto vlastnosti sú v ďalšom živote mimoriadne nápomocné a potrebné. Uľahčia kariérny život a dokážu výrazne pozitívne vplývať na vzťahy s ľuďmi, ktorých na ďalšej ceste životom stretnú.

sport kids

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Cvičiť sa dá aj pri dvoch deťoch. adel poradí, ako na toCvičiť sa dá aj pri dvoch deťoch. Adel poradí, ako na to

 „Keby som chcela byť vtipná, povedala by som, že by som uvítala, aby mal deň o pár hodín viac. Avšak bola by to len alibistická výhovorka, ktorú používa takmer každý. Čas nie je problém, ide o to, ako si kto nastaví priority.“ 

 

Zdravie detí vidno aj na zubochZdravie detí vidno aj na zuboch

Určite ste počuli o tom, že zdravá ústna dutina je jednou zo záruk zdravého života. 

 

Veľa rodičov na stravu svojich detí kašle. ako by mala vyzerať?Veľa rodičov na stravu svojich detí kašle. Ako by mala vyzerať?

Mnohé deti pijú množstvo presladených limonád, neraňajkujú alebo jedia potraviny, ktoré sú iba prázdnym zdrojom kalórií. 

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako skamarátiť deti s pohybom?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Súvisiace články

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2060
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.