Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

ROZHOVOR: Ako by mala vyzerať strava mladého športovca?

redakcia

Správna strava je alfou a omegou športovca a u detí to platí dvojnásobne. Keďže sa ich telo ešte len vyvíja a potrebujú veľké množstvo energie, je dôležité dbať na správnu výživu. Problémom je, že deti a občas ani rodičia nevedia, ako by športová strava mala vyzerať. O tom, aké jedlá by mali športovci jedávať, ako často a aké chyby v stravovaní robia, sme sa rozprávali s Braňom Vargom, manažérom reprezentácie U18.

ROZHOVOR: Ako by mala vyzerať strava mladého športovca?
Zdroj: AdobeStock
23. SEP 2021

Aká je správna výživa pre športovcov? Na čo by mali športovci dbať v bežnom dni?

Nie nadarmo sa hovorí, že ste to, čo jete. Celé zdravie sa odvíja od kvality jedla, ktoré konzumujeme. U športovcov je obzvlášť dôležité, aby dbali na kvalitu a pravidelnosť stravy. Mladí športovci do 18 rokov majú veľmi výkonný spaľovací motor a potrebujú veľa živín. Je preto dôležitá skladba, kvalita aj pestrosť stravy. Mamy dobre vedia, že keď deti prídu domov, zjedia všetko, čo vidia. Je ale dôležité, aby nepodľahli tomu, čo deťom najviac chutí – teda prázdne sacharidy a jednoduché cukry. Deti by si mali navyknúť, že musia jesť aj veci, ktoré možno až tak neľúbia, ale sú pre nich dôležité.

Spomenuli ste pravidelnosť. Čo to znamená?

Je to individuálne. Zásada ale je, že človek by mal jesť aspoň päťkrát denne. Deti robia často tú chybu, že nejedávajú ráno a najedia sa až na obed alebo večer. Pritom sa stáva, že majú ranné tréningy, na ktoré idú hladní. Počas dňa by preto mali zjesť raňajky, desiatu, obed, olovrant, večeru a pri športovcoch nad 10 rokov aj druhú večeru. Je dôležité, aby nechodili spať hladní, pretože telo v noci spracováva živiny a pripravuje sa na druhý deň.

Čo je z pohľadu makroživín dôležité jesť pred tréningom a čo po tréningu?

Pred tréningom by ste mali do tela dostať cukry a sacharidy, aby mohlo telo spaľovať energiu a malo z čoho ťahať živiny. Je to ako pri aute – najskôr ho musíme natankovať, aby sme na ňom mohli jazdiť. Po tréningu je dôležitá starostlivosť o telo a regenerácia, čiže sa treba zamerať na jedlá s vysokým obsahom bielkovín. Svaly po tréningu potrebujú živiny, vďaka ktorým rastú a potom budú môcť každý tréning začať z vyššieho štádia. Často chlapcom vysvetľujem, že keď sa po tréningu nenajem, telo upadá. Ďalší tréning začnem nižšie a nižšie. Ale keď sa najem, mám správny tréning a dostatočne sa zregenerujem, ďalší raz začínam z trochu vyššieho stupienka a môj výkon rastie.

Vedeli by ste dať príklad, ako môže vyzerať vzorový deň mladého športovca? Ak trénuje niekoľko hodín denne a podáva veľký výkon?

Na raňajky si môže dať ovsenú kašu, cereálie, prípadne pečivo s arašidovým maslom. Prijateľné sú pokojne aj bielkoviny vo forme jogurtu alebo vajíčka. Takúto stravu môže mať mladý športovec pred tréningom. Po tréningu sú dôležité bielkoviny, teda napríklad tvaroh alebo jogurt. Na desiatu v škole by mal mať niečo, čo obsahuje zeleninu aj ovocie.

Keď príde domov alebo ide na ďalší tréning, mal by zjesť ľahké jedlo vo forme sacharidov, aby nabral energiu – banány alebo čokoládu. Aj keď, samozrejme, nie celé balenie, ale kúsok. A dôležitá je aj večera po tréningu. Tá by mala vyzerať ako hlavné jedlo, môže to byť mäso alebo ryba so šalátom či ryžou. Na druhú večeru si môže dať tvaroh alebo jogurt a ak je to starší športovec, aj doplnky výživy.

Ktoré potraviny by podľa vás celkovo nemali chýbať v jedálničku?

Základné potraviny ako vajíčka, mliečne výrobky, rôzne druhy ovocia a zeleniny a hlavne, mäsové výrobky. Rozumiem, že nie každému to chutí a nie každý môže jedávať takéto jedlá. Sú to ale potraviny s vysokým obsahom kvalitných živín, s veľa vitamínmi, a to športovec potrebuje. V dnešnej dobe sú v móde aj chia semienka a podobné potraviny, čo je taktiež dobrý alternatívny doplnok stravy. Dôležité ale je samotné jadro jedla, aby človek do seba dostal makroživiny. Potrebuje mať energiu zo základných potravín. Doplnky sú vhodné, ale podstatné je to jadro.

Pokračovanie tohto rozhovoru, ako aj ďalšie inšpiratívne rozhovory s top slovenskými trénermi a hokejistami o zdraví, športe a zdravom stravovaní nájdete v knihe HOKEJOVÉ RÝCHLOVKY. Na skoro 300 stranách vás čakajú taktiež desiatky obľúbených a rýchlych fit receptov od 60 známych hokejových osobností.

Hokejové rýchlovky


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - ROZHOVOR: Ako by mala vyzerať strava mladého športovca?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Súvisiace články