Odkedy môžu deti posilňovať?
Ľudia si často pod pojmom posilňovanie predstavujú zdvíhanie ťažkých váh, čo však nie je úplne pravda. Posilňovanie je dokonca vhodné aj pre obézne deti, ktoré pri bežných aeróbnych športoch psychicky trpia, keďže sú neobratné a pomalé.
Posilňovanie predstavuje akúkoľvek fyzickú aktivitu so záťažou, ktorá vyvolá v zaťažovanom svale anabolické prostredie. Takéto prostredie následne vedie k nárastu svalovej hmoty a zvýšeniu sily. Posilňovať sa dá už v skorom veku.
Hlavné výhody posilňovania v mladom veku
- optimalizácia činnosti obehového systému,
- zosilnenie kostí,
- zosilnenie šliach a väzov,
- zlepšenie činnosti imunitného systému,
- znižovanie záťaže žliaz s vnútornou sekréciou (podžalúdková žľaza).
Okrem vyššie spomínaných výhod posilnenie svalov zabezpečuje zvýšenie kapacity pľúc, srdca a mnohé iné výhody.
V čom môže byť posilňovanie lepšie, ako iné športy
V dnešnej dobe deti väčšinu svojho času strávia po príchode zo školy pri počítači alebo pred televízorom. Preto nemajú kde nabrať svalovú hmotu, ktorá okrem iného pomáha aj správnemu držaniu tela. Pri kolektívnych športoch môže dochádzať ku zaťaženiu iba určitých svalových partií. Posilňovňa však dokáže túto svalovú nerovnováhu odstrániť.
Podmienkou však je dohľad skúseného trénera. Posilňovanie je vhodné aj pre obézne deti, ktoré pri bežných aeróbnych športoch psychicky trpia, keďže sú neobratné a pomalé. V posilňovni to však neplatí, keďže tu sa môžu zbaviť nadbytočných kílogramov a nadobudnúť tak stratené sebavedomie. Pri narábaní s činkami bývajú dokonca lepšie, ako ich chudí kamaráti.
V čom môže byť posilňovanie pre deti nebezpečné
Nesprávna technika a nadmerná váha používaných činiek môže deťom (samozrejme aj dospelým) naozaj ublížiť. Dnes však každé lepšie fitnesscentrum má stroje, na ktorých sa záťaž dá nastaviť presne podľa požiadaviek.
Váha činiek a cviky pre deti
Váha činiek by mala byť taká, aby s ňou dieťa vedelo urobiť 8 až 15 opakovaní v jednej až troch sériách. Ak sa už dieťa rozhodne pre silový tréning, je potrebné, aby precvičovalo všetky hlavné svalové skupiny.
Určite je výborné, keď deti behajú po vonku, bicyklujú sa alebo hrajú basketbal, či futbal. Aby však mohli súťažiť a vyhrávať, potrebujú svaly. Aj na to je posilňovňa dobrá. Preto, ak má dieťa záujem, ak chce formovať svoje telo činkami, rodičia by mu nemali brániť.
Hoci existuje aj teória, podľa ktorej posilňovanie u detí zvyšuje riziko poranení, chronického preťaženia a spomalenia rastu, nikdy sa nepotvrdila. Ak deti cvičia pod dozorom skúseného kvalitného trénera, nie je tento šport o nič nebezpečnejší ako iné. Z toho vyplýva, že deti môžu začať s posilňovaním hneď, ako oň začnú javiť záujem. Nie je totiž nijako vekovo obmedzené.
Zdroj ilustračnej fotky: markusspiske, CC0