Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Jednoduchý návod ako mať zdravé deti

Advertoriál

Byť rodičom je jedno z najzodpovednejších a zároveň najkrajších poslaní človeka. Rodič by mal dieťaťu denne prejavovať svoju lásku a byť mu príkladom, z ktorého sa poučí. Má dbať o jeho blaho a zdravý vývoj.    

Tanier_Jedlo_Detska strava
Zdroj: PR, Grandiosoft
26. FEB 2019

Základom zdravia je zdravá výživa a základom zdravej výživy sú kvalitné čerstvé potraviny a ich správne tepelné spracovanie. Kto chce mať zdravé deti, ten by sa mal vyvarovať nákupu priemyselne spracovaných potravín, ktoré obsahujú aditíva. Konzervačné látky, modifikované škroby, emulgátory, stabilizátory, farbivá, sladidlá, arómy a podobné zložky do detského jedálneho lístka nepatria. Zdravá výživa nemá byť zložená ani z potravín, ktoré obsahujú xenobiotiká - látky vyznačujúce sa toxickým potenciálom. Deti by nemali konzumovať polotovary, mrazené pokrmy, konzervy, polievky v prášku, cukrovinky a piť sladené nápoje. Je dobré vedieť, že detskému organizmu neprospievajú žiadne potravinové výrobky, ktoré majú nízku výživovú hodnotu.   

Vyvážený jedálny lístok 

Každé dieťa by malo konzumovať pestré pokrmy v pravidelnom čase, minimálne päťkrát denne. Je dôležité, aby jedlo v pokoji a každý kúsok potravy dôkladne rozžulo. Okrem dvoch teplých jedál denne má mať dostatok ovocia, zeleniny a piť čo najviac čistej vody, prípadne čajov a šťavy z čerstvého ovocia a zeleniny. Detský jedálny lístok má byť bohatý na mliečne výrobky, celozrnné obilniny a strukoviny, z mäsa je vhodná domáca hydina a ryby. Skvelou pochutinou sú orechy či rôzne semiačka. Detský organizmus pre svoj zdravý vývin potrebuje primerané množstvo sacharidov, proteínov, tukov, vitamínov a minerálnych látok rovnako, ako pohyb na čerstvom vzduchu. Zdravo sa stravujúce a športujúce dieťa obvykle nemáva nadváhu, no zato má veselšiu myseľ a dobrú náladu. 

Rodina_Bicykel

Pohyb a čerstvý vzduch 

Dobré je, ak sú deti vedené od malička ku športu, keď majú radi pohyb v akejkoľvek forme. Ak s rodičmi chodia často do prírody, kam si zoberú detský bicykel či rybárske kreslo a priučia sa aj mnohým zručnostiam. Bicyklovanie zlepšuje kondíciu, koordináciu, aj orientáciu. Posilňuje svaly a podporuje metabolizmus. Ak sa vyberie bicyklovať celá rodina, navyše si deti môžu s rodičmi užiť aj mnoho veselých chvíľ. Rovnako ako pri rybačke. V teplejších častiach roka je možné spojiť rybačku so stanovaním v prírode a ulovené rybky si upiecť aj na ohníku. Rybačka a stanovanie sú pre deti často nezabudnuteľnými zážitkami. Medzi vhodné pohybové aktivity v prírode patrí tiež plávanie, turistika či loptové hry. Športovanie na čerstvom vzduchu utužuje deťom zdravie, fyzickú odolnosť a psychickú stabilitu. A netreba opomenúť, že fyzická a psychická rovnováha vytvorí dobrý predpoklad pre úspešný štart vašich potomkov do dospelého života.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Jednoduchý návod ako mať zdravé deti

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Súvisiace články