Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Ako inšpirovať deti, aby jedli zdravšie?

redakcia

S týmto problémom sa stretla aj Hanka Stanczová, keď jej dieťatko veľmi nechcelo jesť zdravé jedlo. Začala hľadať, skúšať, experimentovať. A výsledkom okrem detí, ktoré jedia zdravo, je aj instagramový profil Littles_lamia, kde okrem tipov na zdravé jedlo, zdieľa aj tipy na kvalitné knižky pre deti.

Hanka Stanczova_Deti
Zdroj: Archív Hanky Stanczovej
8. NOV 2021

Prečo ste začali na Instagrame zdieľať obsah, týkajúci sa detí?

Svoj obsah som začala zdieľať pre veľký záujem o knižné rady z okolia – od mojich priateľov, ktorí majú deti. Na základe toho som sa rozhodla urobiť si stránku na Instagrame a pomáhať pri výbere rodičom aj verejne. V dnešnej dobe je veľmi veľký výber a nie každý má čas, či si vie vybrať z toho množstva a takýto profil mu to vie uľahčiť. Neskôr sa mi profil rozšíril aj na ďalšie tipy. Rada varím, cvičím či cestujem.

Podľa čoho si vyberáte, ktorú knižku odporučíte?

Knižky odporúčam vždy len také, s ktorými máme skúsenosť, ktoré máme rady a čítame ich, alebo sme ich už prečítali. Vyberám podľa rôznych faktorov. Buď na základe obľúbených spisovateliek, spisovateľov, ako je napríklad Katarína Macurová. Alebo na základe vydavateľstiev, kde vidím, aké novinky nás čakajú. Medzi obľúbené vydavateľstvá momentálne patrí napr. Stonožka, ktorá ma veľmi kvalitnú detskú tvorbu. Ale vyberám aj na základe toho, ktorá kniha nám padne do oka v kníhkupectve. ☺

Ako hľadáte zdravé recepty pre deti? Vymýšľate si ich sama, alebo hľadáte inšpirácie v existujúcich starších receptoch?

Hlavne moja staršia dcérka bola do určitého veku veľmi zlý jedák a tak som hľadala inšpirácie naozaj všade. Mám prehľadaných veľa portálov a veľa kníh. Od 3 rokov sa to zmenilo a teraz zje takmer všetko. Na všetko zdravé a chutné mám pár kníh, kde sa inšpirujem. Napr. ZDRAVÉ RÝCHLOVKY, či Tinkine recepty... Veľa receptov si ale vymýšľam sama za jazdy, varenie je moje veľké hobby.

Deti často nechcú jesť "zdravé veci". Ako ste túto motiváciu riešili vy u vašich detí?

Ako som spomínala, ja mám veľmi zlú skúsenosť so stravovaním detí. Vedela by som o tom veľa rozprávať, aj som si veľa poplakala. Moja staršia dcéra už príkrmy odignorovala a nebolo to dlho lepšie. U nás najviac pomohla škôlka, kde majú naozaj kvalitnú zdravú stravu, ktorá obsahuje množstvo zeleniny. Ku každému hlavnému jedlu dostávajú čerstvý šalát, a zeleninu majú aj počas celého dňa. Takto by to malo fungovať všade. No dôležité je, že vďaka kolektívu začala všetko jesť. Miluje ochutnávať nové jedlo a ide to úplne samo. Toto je pre nás obrovský úspech a radosť. V zdravej strave tak pokračujeme, no popravde, veľmi nás inšpirovala práve Janka Šimkovič. U nich je očividné, že deti naozaj vedia jesť zdravo a prirodzene. Dlho som o tom snívala.

Na čo sa vás fanúšikovia na Instagrame najčastejšie pýtajú?

Na knihy, odporúčaný vek. Aké odporúčam pre rôznu vekovú hranicu či pohlavie. Na recepty a dokonca práve aj na to, ako som sa dostala k tomu, že mi jedia rôzne veci. Zeleninu, ovocie. Či mám nejaký trik. Bodaj by som mala. ☺ A tiež na to, ako je možné, že toho toľko veľa stíham. ☺

Existuje nejaký návod, ako deti motivovať stravovať sa zdravšie?

Neexistuje žiaden návod. Len nepovoliť a stále sa snažiť. Ponúkať a variť. Nemať na dennej báze jedlo, ktoré nie je veľmi nutrične hodnotné. Aj my dovolíme aj iné veci, napríklad sladké, no má to pravidlá a nie je to na dennom jedálničku. Bola to u nás dlhá cesta, ale nepovolili sme sa a dočkali sme sa. ☺ Niekedy je ešte cesta ísť hravou obrázkovou formou, vymýšľať, ako podať chutné a zdravé veci dieťaťu hravou formou. Treba skúšať.

Ak aj vy hľadáte inšpiráciu na chutnú a zdravšiu stravu pre seba či svoje deti, vyskúšajte knihu ZDRAVÉ RÝCHLOVKY z produkcie Supershape. Nájdete v nej desiatky skvelých fit receptov, ktoré pripravíte jednoducho a do 30 minút z bežne dostupných surovín.

Zdravé rýchlovky


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako inšpirovať deti, aby jedli zdravšie?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Súvisiace články