Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Prečo by mala vaša dcéra robiť modernú gymnastiku

Adela Jasenovcova

Dievčatá sa môžu modernej gymnastike venovať už od raného detstva. Rozprávali sme sa so šéfkou športového klubu ŠK JUVENTA BRATISLAVA Ing. Erikou Šimonovou aj o tom, čo robiť, keď dieťa nemá vzťah k športu.

Prečo by mala vaša dcéra robiť modernú gymnastiku
Zdroj: Adela Jasenovcová
8. OKT 2017

Prečo by mali rodičia dať deti práve na gymnastiku?

Ak by sme to mali zovšeobecniť, tak gymnastika je základom každého športu a nech už bude dieťa inklinovať k akémukoľvek športovému odvetviu, skúsenosti z gymnastiky mu nikdy nebudú na škodu. Moderná gymnastika napomáha k správnemu držaniu tela, rozvíja ohybnosť, dynamiku a zručnosť detí. Navyše sa vďaka tanečnej príprave naučia prejavovať emócie a výraz prostredníctvom pohybu. 
 

Čo robiť, keď dieťa nemá vzťah ku športu?

Základom je, aby dieťa malo vzťah k pohybu ako takému. Potom treba zhodnotiť do akej miery športovať. Môžete navštevovať záujmové krúžky, kde sa deti zabávajú a popri tom si ani neuvedomujú, že športujú. Činnosť v športových kluboch je však o niečo náročnejšia a nie každé dieťa zotrvá. To sú častejšie tréningy, schopnosť sústrediť sa a vnímať trénera a hlavne pravidelná dochádzka - s tou majú niekedy problém skôr rodičia.Treba si len uvedomiť, ktorým smerom sa vybrať. 
 

Čomu sa venujete v Juvente?

Juventa je športovým klubom pre deti a mládež. Venujeme sa tréningom modernej gymnastiky a tanečnému štýlu show dance. Na to sme sa od začiatku aj zameriavali. Naše rady sa však rozrastajú a tak sa tanečníci venujú už aj jazzu a moderne. V prvom rade sa snažíme deti viesť k pravidelnej a zmysluplnej činnosti, aby aktívne trávili svoj voľný čas. Športujú, takže robia veľa pre svoje zdravie, sú súčasťou veľkého kolektívu, nachádzajú tu priateľstvá, ktoré vydržia aj po ukončení aktívnej činnosti v klube, učia sa disciplíne, zodpovednosti a súdržnosti.
 
Juventa Bratislava

Do akých kategórií sú deti rozdelené?

Deti vždy v septembri a v januári rozdeľujeme do jednotlivých tréningových skupín, pričom sledujeme viaceré kritériá ako napríklad vek, výkonnosť, zrelosť dieťaťa.
 

Ako prebieha tréning pre najmenších, juniorky a mládež?

Základná mustra tréningu je približne rovnaká u všetkých. Začíname rozcvičkou, nasleduje technická časť tréningu, potom nácvik zostáv resp. choreografií a na záver tréning posilňovania a strečing. Samozrejme, všetko vždy treba prispôsobiť konkrétnej vekovej kategórii. 
 

Aké úspechy má Juventa za sebou?

Osobne ma veľmi teší, že naše deti sú úspešné ako na gymnastickom tak aj na tanečnom súťažnom poli. V modernej gymnastike sa blíži sezóna spoločných skladieb, kde na Majstrovstvách Slovenska budeme obhajovať zlato v kategórii junioriek aj mladších nádejí. Nehovoriac o úspechoch jednotlivkýň, kde od najmenších prípraviek až po dorastenky máme medailistky najvyšších súťaží. 
 
Tanečná zložka klubu nie je o nič menej úspešná. Aktuálne sme so ziskom 8 titulov Majstra Slovenska, 2 strieborných a 2 bronzových umiestnení najlepším show dance súborom roka. Vlani sa naše juniorky stali Majsterkami Európy, deti získali striebro a bronz a mládežnícka kategória bronzové medaily. Na Majstrovstvách sveta nám tesne unikli stupienky a vlani sme tak priniesli "zemiakové" medaily. Tento rok sa opäť pripravujeme na Majstrovstvá Európy i sveta. 

 

Tréning v Juvente Bratislava

Aká budúcnosť čaká deti, ktoré výjdu z prípraviek? Na čo sa treba pripraviť?

Prípravky, ktoré zvládnu tréningový proces, sa postupne zaradia do súťažnej zložky klubu. To znamená, že počas jarných mesiacov sa pripravujú na súťaže jednotlivkýň a počas jesenných zas na súťaže spoločných skladieb, dvojíc a trojíc. Čakajú nás súťaže doma i v zahraničí, pohárové aj majstrovské. Jednoducho povedané, cez týždeň trénujeme a cez víkend súťažíme. Zväčša navštevujeme okolité krajiny, ale to nevylučuje aj účasť niekde ďalej. Staršie deti sa zapájajú aj do tanečného súťaženia a to sme napríklad súťažili už aj v Petrohrade, Gibraltári či Nemecku. Žiaľ, finančná záťaž je na rodičoch. Hoc sa klub snaží pomáhať, väčšinu nákladov uhrádzajú rodičia detí.
 

Od štátu nemáte podporu?

Štát financuje športové zväzy a tie potom prispievajú na činnosť klubov. Každý takýto príspevok poteší a niečo aj pomôže, ale je to veľmi málo a nepokrýva to náklady na klubovú činnosť. My sa ďalej ako žiadatelia zapájame do rôznych grantových výziev a snažíme sa financie zháňať týmto spôsobom.
 
Tréning v Juvente Bratislava

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (4)

Diskusia k článku - Prečo by mala vaša dcéra robiť modernú gymnastiku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

vlocka
vlocka
 6.8.2021 11:13

Obaja majú WOOM

 
trix
trix
 6.8.2021 7:41

Jéj ďakujem krásne! Môžem vedieť akú značku teda ak ste spokojní ?

 
vlocka
vlocka
 6.8.2021 6:20

určite skúste pozrieť na https://www.cyklospeciality.sk/ odtiaľ majú naše deti

 
trix
trix
 5.8.2021 21:29

aj naša malá maká na gymnastike a robí jej to hrozne fajn :) teraz sa ju snažíme dostať na bicykel ale nedarí sa nám nájsť aj pekný aj odolný žeby s nami mohla po Morave aj do lesov...neviete nám prosím poradiť kde sa po ňom poobzerať ?

 

 

Súvisiace články