Na detskej joge je najmä veľa zábavy

Adela Jasenovcova

Zuzana Bothová, certifikovaná lektorka detskej jogy, hovorí, že cieľom nie je dokonale prevedený cvik. Predovšetkým treba deti podporiť v ich hravosti, sebapoznaní a sebavedomí. No a na joge sa vaše dieťa rozhodne nudiť nebude - pretože je to zábava.

Zuzana cvičí jogu so svojimi deťmi
27. APR 2017

“Rozmýšľala som, ako jogu priblížiť deťom, aby ich to bavilo a aj vydržali cvičiť. A pri tom hľadaní som natrafila na semináre detskej jogy v Prahe. Hneď som sa prihlásila,” hovorí inštruktorka Zuzana.

Čo sa učia inštruktori

Na kurzoch detskej jogy sú účastníkmi hlavne matky, fyzioterapeuti a učiteľky materských a základných škôl. Kurz nie je len o teórii. Budúcim inštruktorom púšťajú ich školitelia rytmickú hudbu, rozdajú im pomôcky, šatky, loptičky a podporujú v nich kreativitu. Často však ide o improvizáciu, lebo tú deti milujú.

 “Ako mama dvoch detí musím byť kreatívna a vedieť si získať ich pozornosť. Na kurze som si uvedomila, že cvičenie s deťmi musí byť najmä o zábave a uvoľnení. Načo sú rôzne terapie? Stačí si zacvičiť s deťmi a ste šťastní. A to mi už bolo jasné, že som našla jogu, ktorej sa chcem venovať. Vedeli ste, že existuje cvik, vďaka ktorému sa dá zbaviť pomočovania u detí?” pokračuje Zuzana.

Čo sa učia deti

Na deti je v dnešnej dobe vyvíjaný prílišný tlak z každej strany. Musia plniť očakávania, že sa budú hneď správať ako malí dospelí. To sa často prejavuje na ich správaní a dôsledkom toho je aj to, že sa považujú za neposlušné, či hyperaktívne. A pritom potrebujú len priestor na zmysluplnú sebarealizáciu.

Na jóge sa deti naučia básničku na konkrétnu tému, či predmet. Fúkajú spolu do pierok, či ľahkých loptičiek, pretože dýchanie je v joge asi to najdôležitejšie. Omnoho dôležitejšie, ako perfektne prevedený cvik.

“Detská joga učí hravosti, novým nápadom, radosti z pohybu, aj zo života. Deti sa niekedy správajú a žijú ako ich rodičia, strácajú radosť z úplne obyčajných vecí. Ešte majú právo sa hrať, užívať si bezstarostnosť, tešiť sa z maličkostí. Joga pre deti vychádza z jogy pre dospelých, ale jednotlivé pozície sú pomenované podľa zvieratiek či kvetín. Každá hodina sa prispôsobuje vekovej kategórii detí, ktoré sú na hodine. Ide o to, aby mali radosť z cvičenia, netrápili sa a nerozmýšľali nad tým, prečo im to nejde. Všetko chce svoj čas. U detí to platí dvojnásobne. Treba ich motivovať a časom postupne zacvičia aj zložitejšie pozície. Sú deti, ktoré nohu alebo ruku jednoducho do nejakej ásany ani nedajú. A práve o tom to je. V joge nesúťažíme medzi sebou,” dopĺňa inštruktorka detskej jogy zo svojich skúseností.

Benefity zdravej zábavy

Na detskej joge sa aj veľa spieva. Vždy, keď spievate, tak vás to núti aj správne dýchať. Vymýšľajú rôzne hry a príbehy, ktoré deti zaujmú a ani si neuvedomujú, že cvičia. A o zdravotných aspektoch jogy je aj zbytočné rozprávať. Rôzne štúdie dokázali pozitívny vplyv jogy pre človeka. Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie a cvičením jogy detí získajú ohybnosť, flexibilitu, naučia sa správne dýchať, relaxovať, zo začiatku aspoň pár minút.

Zdroj titulnej fotky: Archív Zuzany Bothovej


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Na detskej joge je najmä veľa zábavy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Súvisiace články

Burza

Pre vloženie inzerátu musíte byť prihlásený!
Registrovať | Prihlásiť
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2442
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.